Wiosenne przesilenie - jak je przetrwać? - Obozy Akademii Piłkarskiej Stal Gorzów
(+48) 519 400 071 (pon-pt od 8:00-16:00)
obozy@apstal.pl

Wiosenne przesilenie - jak je przetrwać?

wróć na stronę główną

Kiedy zbliża się wiosna często odczuwamy ciągłe zmęczenie, jesteśmy rozdrażnieni, mamy problemy z odpowiednim skoncentrowaniem się na pracy i chce nam się spać. Choć brakuje nam wtedy wigoru i chęci do działania, możemy starać się zniwelować oznaki wiosennego przesilenia. Najważniejszym jest, by zmienić zimowe nawyki.

 

Zmień swoje przyzwyczajenia w diecie

Osłabienie i zmęczenie powoduje zła dieta, kiedy to zimą spożywamy mniej potraw bogatych w witaminy i mikroelementy. Takie niedobory objawiają się zmęczeniem, suchością skóry, apatią, a także wypadaniem włosów. Ważne jest dopilnowanie, by spożywać 5 posiłków dziennie, kiedy dopada nas wiosenne przesilenie. Standardowo należy pamiętać, by nie wychodzić z domu bez zjedzenia śniadania. W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty takie, jak: ryby, chude mięso, nabiał, oczywiście warzywa, pełnoziarniste pieczywo, kasza. Jako przekąskę można potraktować suszone owoce, orzechy oraz pestki słonecznika. Ogranicz słodycze, ale nie eliminuj ich całkowicie. Pamiętaj, że czekolada poprawia nastrój :) 

Stosuj ziołowe napary

Dobrym sposobem na radzenie sobie z przesileniem wiosennym mogą okazać się także herbaty ziołowe. W takich naparach niech znajdą się opcjonalnie aronia, głóg, listki melisy, mięty lub głogu. Bardzo dobra jest też herbata z owoców róży, która zawiera magnez, potas, cynk, wapń oraz glikozydy. Glikozydy działają uspokajająco oraz wpływają na lepsze dotlenienie mięśnia sercowego.

Wysypiaj się

Jeśli na co dzień śpisz około 5-6 godzin przy przesileniu wiosennym możesz potrzebować go więcej! Staraj się spać wtedy około 8 godzin. Jeśli nie będziesz mógł zasnąć, posłuchaj relaksacyjnej muzyki lub zrób sobie ciepłą kąpiel.

Korzystaj ze słońca

Zimą częściej czujemy przygnębienie w związku z niedoborami naturalnego światła. Słońce stymuluje pracę przysadki, która produkuje serotoninę, czyli potocznie „hormon szczęścia”. Zatem kiedy za oknem pojawi się słońce staraj się z tego skorzystać! Wyjdź na spacer i naciesz się wiosenna aurą!

Bądź aktywny

Na gorsze samopoczucieo ospałość dobra jest oczywiście aktywność fizyczna. Długie i szybkie spacery, bieganie, czy siłownia moga okazać się trafione w punkt. Podczas uprawiania sportu wydzielają sie endorfiny, organizm jest lepiej dotleniony, zwiększa się nie tylko dobre samopoczucie, ale tez odporność i kondycja, co sprawia, że po prpstu czujemy się lepiej i mamy więcej energii. Spróbuj! 

 

Nadchodząca wiosna zwiastuje także nową ofertę obozów i półkolonii na sezon LATO 2019. Obserwuj naszą stronę oraz profil na Facebooku. Już niedługo poinformujemy o naszych nowowściach. 

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Formularz kontaktowy

Drogi Rodzicu!

Przed wysłaniem pytania sprawdź, czy odpowiedź na nie nie została umieszczona w bazie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA